PWN, Boxdel i Lord Kruszwil

Pewnie zastanawiacie się, co może mieć wspólnego poważne wydawnictwo z wieloletnią tradycją oraz dwójka youtuberów? Na pierwszy rzut oka: nic. No bo spójrzmy prawdzie w oczy. Boxdel oraz Lord Kruszwil tworzą swój kontent, który zapewnia rozrywkę wielu widzom. Treści te nie mają jednak za wiele wspólnego ani z nauką, ani z propagowaniem używania poprawnej polszczyzny. Jednak nie to jest ich celem i ja to w pełni rozumiem i szanuję. A więc co w tym całym równaniu robi PWN?

Młodzieżowe Słowo Roku 2018

Odpowiedzią jest tegoroczny plebiscyt. PWN już nie po raz pierwszy organizuje podobną akcję. Miała ona miejsce zarówno rok temu, jak i dwa lata temu. Jej celem jest wyłonienie najpopularniejszego słowa wśród młodzieży. W roku 2017 na podium stanęły słowa: sztos, dwudzionek oraz XD. Jeśli nie wiecie czym jest dwudzionek, to ma on zastępować słowo weekend. Nic skomplikowanego. Przejdźmy jednak do tegorocznego plebiscytu, ponieważ tutaj na scenę wkraczają Boxdel oraz Kruszwil.

Tegoroczni zwycięzcy

Młodzieżowym słowem roku 2018 zostało słowo: dzban. Pewnie można doszukać się związku z polską sceną YouTube, jednak byłoby to trochę na siłę. Ciekawie robi się dopiero na dalszych miejscach podium. Drugie miejsce należy bowiem do epitetu: masny/masno. Nikomu raczej nie trzeba tłumaczyć, co znaczą te słowa i kto był ich popularyzatorem. Oczywiście był to Boxdel, który bardzo używał ich w swoich filmach.

Trzecie miejsce należy do epitetu: prestiżowy/prestiżowo. Nie jest to wcale nowe słowo i już wcześniej było ono często używane. Młodzież doceniła je dopiero za sprawą Lorda Kruszwila, dla którego prestiż jest najważniejszy. Prestiż pojawia się w jego filmach tak często, że można wręcz powiedzieć, że kanał Marka stał się synonimem prestiżu.

Związek jest oczywisty

Tutaj nie trzeba nic dodawać do siebie na siłę. Związek Boxdela, Lorda Kruszwila i tegorocznego plebiscytu na Słowo Roku jest oczywisty. Gratulujemy chłopaki! Doceniła was nawet tak poważna instytucja, jak PWN.