Nareszcie stało się to, co wielu zapowiadało już od dłuższego czasu – Kruszwil się doigrał. Ciągłe naginanie regulaminu YouTube’a oraz balansowanie na granicy dobrego smaku nie mogło skończyć się inaczej, jak bezpowrotnym usunięciem konta Marka Kruszela z serwisu.

Prokurator przygląda się kanałowi Kruszwila

Kilka dni temu do prokuratury oraz do szczecińskiej policji wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Marka Kruszela i Łukasza Wawrzyniaka – twórców odpowiadających za kanał Lord Kruszwil. Zawiadomienie zostało złożone przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Homofobicznych. Prezes Ośrodka wystosował pismo, w którym zarzuca youtuberom popełnienie szeregu przestępstw m.in. nakłaniania do poddawania się innym czynnościom seksualnym przez nieletniego poprzez dotykanie intymnych części ciała przypadkowych kobiet, rozpowszechniania takich treści przez internet czy demoralizacji małoletniego.

W SPRAWIE "LORDA KRUSZWILA" ZOSTAŁO ZŁOŻONE ZAWIADOMIENIE„Wyliż mi dupę!”, „jesteś pedałem!”, „możesz mi wylizać…

Opublikowany przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Niedziela, 2 czerwca 2019

Policja na tropie Kruszwila

Po wpłynięciu zawiadomienia szczecińska policja wydała oświadczenie, że sprawa zostanie potraktowana poważnie i kanałowi Kruszwila przyjrzy się specjalny oddział do zwalczania cyberprzestępczości. Wątek podchwyciły również mainstreamowe media, co wydatnie zwiększyło szansę na szybsze przyjrzenie się sprawie przez prokuraturę.

Wraz z powyższymi zawiadomieniami prezes Ośrodka skierował również osobne pismo do polskiego oddziału YouTube’a, w którym prosi o dożywotnie zbanowanie kanału Kruszwila i Kamerzysty z uwagi na publikowanie treści naruszających regulamin platformy.

Zamieszanie wokół kanału Kruszwila i Kamerzysty sprawiło, że ze współpracy z youtuberami wycofała się sieć partnerska LifeTube, która miesiącami nie przywiązywała uwagi do patologicznych materiałów zamieszczanych na kanale Marka Kruszela.

„Treści zamieszczane przez twórcę są zdecydowanie poza granicami kontrowersji i nie możemy ich wspierać. W związku z tym kończymy współpracę z kanałem Lord Kruszwil. Oznacza to koniec wszelkich form partnerstwa z tym twórcą”

– oznajmił Kamil Bolek, członek zarządu Lifetube.

Kanał Kruszwila usunięty

Ku naszemu zaskoczeniu sprawy potoczyły się szybciej, niż zakładaliśmy. Zaledwie 3 dni po zgłoszeniu kanał Lord Kruszwil został bezpowrotnie usunięty z YouTube’a. Stało się to w nocy z czwartku na piątek (6.06/7.06.2019). O usunięciu kanału poinformował Kamerzysta, czyli Łukasz Wawrzyniak na swoim koncie. Twórca nagrał krótki materiał wideo, na którym łamiącym się głosem opowiada o usunięciu kanału Marka.

„Witam Państwa bardzo serdecznie! Witam Państwa bardzo serdecznie… O tym co stało się przed chwilą będzie jutro mówił cały internet. Markowi usunęli kanał”

– zaczyna swoją przemowę Wawrzyniak.

„Poszły 2 ostrzeżenia i najprawdopodobniej za chwilę kanału nie będzie. Jeżeli ten film się ukaże to po prostu kanał Marka został usunięty. Marek jest załamany, siedzi u góry”

– drżącym głosem opowiada Kamerzysta, który kilka lat temu oszukiwał nieletnich na usłudze SMS-y Premium.

Kanał Lord Kruszwil w momencie usunięcia miał ponad 2,8 mln subskrybentów i miał pewne miejsce w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych kanałów na polskim YouTubie.

Aktualizacja

Nad ranem na nowym kanale Kruszwila, który posiada już ponad 100 tysięcy subskrybentów pojawił się film z wyjaśnieniami, dlaczego kanał Lord Kruszwil został usunięty. Na wideo występują wszyscy twórcy występujący w filmach Kruszela – Łukasz Wawrzyniak, Ochroniarz, sam Kruszwil oraz Szofer.