#ZmieńmyRazemYouTube

31 stycznia 2019 roku na miała miejsce premiera filmu, którego celem jest zapoczątkowaniem zmian na polskim YouTubie. Autorem wideo jest Ajgor Ignacy, który postanowił zaprotestować przeciwko marnej jakości materiałom, które regularnie goszczą w karcie Na czasie na YouTubie.

W filmie Otwieram Kino Ajgor Ignacy celnie punktuje słabostki krajowej sceny YouTube’a.

„Spójrz w kartę Na czasie. 80% treści produkowanych na polskim Youtubie to tania, nic nie wnosząca, wręcz zahaczająca o kicz rozrywka głupio goniąca za tym co modne, aby nabić wielkie liczby. Jeżeli ogląda to jakaś osoba, którą taka treść spełnia intelektualnie – jasne, nie ma w tym nic złego – po prostu niech wyłączy ten film, bo w takim razie nie kieruję tego do niej. Mówię to do was, czyli do ludzi którzy też to zauważyli. Którzy nie mają siły, aby wyjść przed szereg i głośno to powiedzieć, bo w zalewie tego całego szamba nikt ich nie usłyszy (…) Zmieńmy razem YouTube. Albo chociaż jego małą część. W takie miejsce, w którym moglibyśmy się rozwijać, wspólnie tworzyć i po prostu odetchnąć od ogłupiającej nas treści”

– zaczyna swoje nagranie Ajgor Ignacy.

W dalszej części nagrania youtuber odsłania karty. Wprost mówi ile zarabia na wyświetleniach na swoim kanale i ile wydał na produkcję swoich ostatnich filmów.

Inicjatywa Ajgora Ignacego jest godna pochwalenia. Jest to jeden z pierwszych youtuberów, który nie boi się mówić wprost jakim ściekiem jest Polski YouTube i jak niskiej jakości materiały tworzy jego czołówka.

Szambo Polskiego YouTube’a

Stuu, Lord Kruszwil, Kamerzysta, Planeta Faktów, Friz, IsAmU, DeeJayPallaside, Boxdel, Marcin Dubiel czy Danny Ferreri – to tylko wierzchołek góry lodowej. Treści tworzone przez te kanały prezentują prezentują poziom dna, często będąc nieudolnymi kopiami z zagranicznym kanałów. Pranki, nieśmieszne żarty, patologiczne zachowania, clickbaity, nieoznaczone materiały sponsorowane, a wszystko to upstrzone reklamami, jak ulica w Zakopanem.

Co ciekawe, jeden z twórców wymienionych na tej liście – Friz, postanowił podpiąć się pod akcję Ajgora Ignacego i nagrał swój materiał wspierający youtubera. Na kanale Friza pojawił się film zatytułowany Zmieńmy Razem YouTube, w którym widzimy Friza wraz z resztą jego ekipy.

Friz w swoim filmie mówi o YouTubie wolnym od podziałów i z treściami wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Youtuber podłączając się pod akcję Ajgora pokazuje, że zupełnie nie zrozumiał przesłania filmu kolegi. Ajgor w swoim nagraniu zdecydowanie krytykuje właśnie takie materiały, jakie wrzuca na swój kanał Friz. Jednocześnie jasno daje do zrozumienia, że przez takie, nic nie wnoszące produkcje, wartościowe materiały nie mają szansę na zaistnienie. Ilość niskiej jakości, clickbaitowych nagrań z prankami skutecznie spycha ambitniejsze produkcje na dalszy plan nie dając im szans na zaistnienie.

Friz krytykowany przez fanów

To czego nie zrozumiał Friz doskonale zrozumieli jego widzowie, co możemy zaobserwować w komentarzach:

„Widać że kompletnie nie zrozumiałeś jego inicjatywy. W tym filmie mówiąc, że każdy ma prawo do oglądania czego chce zaprzeczasz temu o czym mówi Ajgor. On mówi o filmach z typowego ścieku nic nie wnoszącego, co niestety prezentuje twój kanał. Byłbym hipokrytą, bo sam się wyciągnąłem w twoje filmy, ale to tylko dlatego że one aż krzyczą do widza, a te prawdziwe, dobre filmy jak Ajgora spadają na dno przez między innymi twoje filmy. Sam tutaj zaprzeczasz jego idei, by zlikwidować takie gówno z YT…”

– pisze użytkownik o nicku GaluXuuS.

„Tragedia… W ogóle nie zrozumiałeś jego przekazu. On krytykuje właśnie takiego typu filmy jakie ty nagrywasz. Ja oglądając jego filmy nie raz się wzruszyłam i to co robi to pełen profesjonalizm. Twoich filmów nawet nie chce mi się oglądać, bo sam tytuł mnie odrzuca. Zwykła ogłupiająca ludzi treść i nic więcej”

– dodaje Nina Nina.

Balon Challenge - miniaturka filmu z kanału Friza.

Friz i jego clickbaitowe materiały. YouTuber tworzy filmy oparte na clickbaitowych tytułach i szokujących miniaturkach. Większość tematów filmów jest kopiowana z anglojęzycznych treści.

Film Friza, w którym dołącza do akcji #ZmieńmyRazemYouTube pojawił się na jego kanale 4 dni temu. Od tego czasu na jego kanale pojawiły się dwa kolejne materiały: Zrobiłem Ekipie Wyjazd Niespodziankę na Stok! oraz Podałem widzom jego numer telefonu Prank! *Był w szoku*.

To doskonale podsumowuje całą pseudo-akcję Friza.